25 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, w którym uznał, że odmowa przez Google zapewnienia interoperacyjności swojej platformy Android Auto z aplikacją JuicePass, opracowaną przez włoską firmę Enel, stanowi nadużycie pozycji dominującej na rynku.
Tło sprawy
W 2018 roku Enel wprowadził na rynek aplikację JuicePass, umożliwiającą kierowcom pojazdów elektrycznych lokalizowanie i rezerwowanie punktów ładowania. Aby zwiększyć jej funkcjonalność, Enel zwrócił się do Google z prośbą o umożliwienie integracji JuicePass z platformą Android Auto, co pozwoliłoby na korzystanie z aplikacji bezpośrednio z ekranu samochodu. Google odmówił, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz brak odpowiedniego szablonu dla tego typu aplikacji.
W odpowiedzi na tę odmowę, włoski organ antymonopolowy nałożył na Google karę w wysokości 102 milionów euro w 2021 roku, uznając, że takie działanie ogranicza konkurencję na rynku. Google odwołał się od tej decyzji, a sprawa trafiła do TSUE.
Stanowisko TSUE
TSUE orzekł, że odmowa zapewnienia interoperacyjności platformy z aplikacją strony trzeciej może stanowić nadużycie pozycji dominującej, nawet jeśli platforma nie jest niezbędna do komercyjnego wykorzystania aplikacji. Trybunał podkreślił, że takie działania mogą ograniczać konkurencję i szkodzić konsumentom. Odmowa potencjalnie może być uzasadniona, jeśli zapewnienie interoperacyjności zagrażałoby integralności lub bezpieczeństwu platformy. W przeciwnym razie, przedsiębiorstwo dominujące powinno opracować odpowiedni szablon w rozsądnym czasie, ewentualnie za odpowiednią opłatą.
Implikacje dla przedsiębiorców
Ten wyrok ma istotne znaczenie dla firm działających na rynkach cyfrowych, zwłaszcza operatorów platform technologicznych. Podkreśla on obowiązek zapewnienia uczciwego dostępu do platform dla aplikacji i usług stron trzecich, co sprzyja zdrowej konkurencji i innowacjom. Przedsiębiorstwa dominujące powinny dokładnie analizować swoje praktyki dotyczące interoperacyjności, aby uniknąć potencjalnych naruszeń prawa konkurencji.
Opracowanie: Wojciech Wydmański
Źródła: https://curia.europa.eu/juris/documents.jsf?num=C-233/23