Dlaczego Unia Europejska luzuje regulacje ESG?
Zmiany są częścią szerszej inicjatywy legislacyjnej KE określanej mianem „Pakietu na rzecz konkurencyjności” (ang. EU Competitiveness Package). Komisja zapowiedziała ograniczenie obciążeń regulacyjnych o wartości ok. 40 miliardów euro, aby zwiększyć odporność gospodarki europejskiej w obliczu globalnej rywalizacji, m.in. z USA i Chinami.
Zmiany obejmują m.in. uproszczenie obowiązków wynikających z:
– dyrektywy CSDDD,
– dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive),
– oraz taksonomii UE (rozporządzenia 2020/852).
Jakie zmiany wprowadza projekt nowelizacji dyrektywy CSDDD?
Zgodnie z przyjętym stanowiskiem Parlamentu, kluczowe zmiany to:
◾ Zawężenie katalogu objętych podmiotów
Nowe przepisy będą dotyczyć tylko dużych przedsiębiorstw unijnych zatrudniających średnio powyżej 1000 pracowników (w tym podmiotów dominujących grup kapitałowych spełniających to kryterium w ujęciu skonsolidowanym).
◾ Podniesienie progów dla firm spoza UE
Grupy kapitałowe z USA i innych grup spoza UE zostaną objęte przepisami CSDDD, jeśli ich działalność wygenerowała w UE obroty powyżej 450 mln euro — dotychczasowy próg wynosił 150 mln euro.
◾ Wydłużenie terminów oceny środków należytej staranności
Projekt przewiduje wydłużenie okresów, w których przedsiębiorstwa będą zobowiązane oceniać adekwatność i skuteczność przyjętych środków należytej staranności, co ma ułatwić dostosowanie się do wymogów. Dla przykładu, przesunięto o dwa lata datę wejścia w życie istniejących wymogów sprawozdawczych na mocy CSRD (w tym wszelkich ujawnień EUT wymaganych przez CSRD).
◾ Zniesienie minimalnych progów grzywien
Państwa członkowskie będą mogły swobodnie określać wysokość sankcji finansowych. Zniknie obowiązek wprowadzenia dolnego pułapu kar.
◾ Złagodzenie zasad odpowiedzialności cywilnej
Nowelizacja ogranicza ryzyka związane z odpowiedzialnością przedsiębiorców za naruszenia obowiązków ESG — szczególnie w zakresie łańcucha dostaw.
Wpływ zmian na obowiązki polskich przedsiębiorstw
Złagodzenie regulacji i obowiązków nakładach na przedsiębiorców europejskich w ramach dyrektyw z zakresu ESG mają na cel u wzmocnić konkurencyjność europejskiej gospodarki. Warto zauważyć, że w Polsce dyrektywa CDSS została implementowana niedawno, bo dopiero 1 stycznia 2025. Zmiany w dyrektywie unijnej z pewnością wpłyną na krajowe regulacje oraz spowodują konieczność dostosowania się przez przedsiębiorców do nowego otoczenia prawnego. Warto dokładnie przeanalizować, na czym polegają zmiany w unijnych dyrektywach oraz jaki może być ich wpływ na poszczególnych przedsiębiorców.
Co powinni zrobić przedsiębiorcy?
Warto już teraz:
◾ zweryfikować, czy nowe progi mają zastosowanie do naszej firmy lub grupy,
◾ zrewidować polityki i procedury ESG,
◾ zaplanować zmiany w systemie raportowania w perspektywie najbliższych 2–3 lat.
Potrzebujesz wsparcia?
Nasz zespół specjalizujący się w regulacjach ESG i prawie konkurencji pomoże ocenić wpływ zmian na działalność Twojej firmy.
Skontaktuj się z Wojciechem Wydmańskim albo napisz na kancelaria@affre.pl.