22 stycznia 2025 r. Belgijski Urząd ds. Konkurencji (BCA) poinformował, że wszczął postępowanie na podstawie art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w sprawie Dossche Mills i Ceres, dwóch największych producentów i dostawców mąki dla piekarni rzemieślniczych w Belgii.
Co ważne, BCA powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Towercast (Case C-449/21), które przewiduje, że organy antymonopolowe mogą kontrolować koncentracje nie podlegające kontroli na mocy unijnych lub krajowych regulacji, jako praktyki ograniczające konkurencję. W orzeczeniu ws. Towercast TSUE uznał, że spółka przejmując nadużyła pozycji dominującej.
Na podstawie poglądów TSUE zaprezentowanych w orzeczeniu Towercast niektóre krajowe organy wszczęły postępowania kontrolując transakcje z punktu widzenia praktyk ograniczających konkurencję. Jako przykład można podać również belgijski organ BCA, który krótko po ogłoszeniu wyroku ws. Towercast wszczął postępowanie przeciwko Proximus, największego operatora telekomunikacyjnego. Sprawa ta zakończyła się ugodą. Jako drugi przykład można podać sprawę prowadzoną przez francuski organ antymonopolowy (Autorité de la concurrence) ws. przedsiębiorców z sektora mięsnego. W sprawie tej badał, czy transakcja zbycia aktywów przedsiębiorstwa nie stanowiła porozumienia ograniczającego konkurencję.
Nowe postępowanie BCA dotyczy transakcji zawartej na początku 2025 r., w ramach której grupa Dossche Mills zawarła ze swoim krajowym konkurentem Ceres umowy nabycia przedsiębiorstwa w sektorze piekarnictwa rzemieślniczego BCA został poinformowany, że obroty związane z aktywami, które mają zostać zbyte, nie osiągnęły ustawowego progu zgłoszenia ustawowych progów zgłoszenia, a zatem koncentracja ta nie podlegała zgłoszeniu w ramach krajowego (a tym bardziej unijnego) systemu kontroli koncentracji.
Jednakże biorąc pod uwagę, że przedsiębiorcy ci są najwięksi na rynku, belgijski organ uznał, że istnieją poważne przesłanki wskazujące na możliwe ograniczenie skutecznej konkurencji wynikającej z proponowanego przez Dossche Mills przejęcia rzemieślniczej działalności Ceres.
Co ciekawe, już wcześniej Dossche Mills i Ceres próbowały dokonać fuzji swoich przedsiębiorstw, jednakże wycofały związane z tym powiadomienie o kontroli koncentracji dopiero po tym, jak BCA wyraził poważne obawy o konkurencję co do dopuszczalności transakcji. Co więcej, przedsiębiorcy ci naruszali już art. 101 TFUE, wymieniając między sobą i z innymi podmiotami szczególnie chronione informacje dotyczące konkurencji, z których część została w międzyczasie przejęta przez Dossche Mills.
Trudno przewidzieć, jak zakończy się postępowanie prowadzone przez BCA, gdyż jest ono na bardzo wczesnym etapie i dużo zależy od zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Działania belgijskiego organu dowodzą, że tezy zawarte w unijnym orzeczeniu ws. Towercast nadal są aktualne i respektowane przez niektóre organy. Choć poglądy TSUE spotykają się z krytyką związaną z szeroko pojętym bezpieczeństwem obrotu i pewnością prawa, to jednak nie można wykluczyć, że inne organy w tym polski Prezes UOKiK będą stosować w swojej praktyce poglądy unijnego Trybunału.
Opracowanie: Wojciech Wydmański
Źródła:
https://www.dosschemills.com/en/news/dossche-mills-acquires-ceres-artisan-commercial-activities
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-03/cp230046en.pdf