Zachęceni Państwa pozytywni komentarzami na temat naszego zeszłorocznego podsumowania aktywności Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postanowiliśmy przygotować kolejne dotyczące 2021 roku.
W tym raporcie przybliżamy najnowsze trendy i kierunki rozwoju polityki UOKiK. Analizujemy miniony rok i oceniamy aktywność Prezesa UOKiK oraz wykorzystanie nowych uprawnień w zakresie m.in. przewagi kontraktowej (branża FMCG) i zatorów płatniczych. Sprawdzamy, na co Urząd zwraca szczególną uwagę podczas swoich interwencji oraz podpowiadamy, czego oczekiwać ze strony Urzędu w nadchodzącym 2022 r.
Będzie to rok intensywnych zmian legislacyjnych (m.in. dystrybucja, promocje, e-commerce) wynikających z wdrażania prawa UE do polskich przepisów. Dyrektywa Omnibus czy nowe rozporządzenia wertykalne (tzw. VBER) wymuszą kolejne zmiany w umowach z kontrahentami, a mogą nawet wymagać weryfikacji modeli biznesowych. Publikujemy ten raport, bo uważamy, że przedsiębiorcy powinni wiedzieć co ich czeka w nowym roku i jak się do tego przygotować.
Zobacz raport: Najnowsze-trendy-i-kierunki-rozwoju-polityki-UOKiK_Affre_2022-1
27 stycznia 2022 roku nasi eksperci Dagmara Cieniawska i Przemysław Rybicki wezmą na warsztat jeden z tematów poruszonych w raporcie. Przybliżą szczegóły implementacji unijnej Dyrektywy 2019/2161 (tzw. Omnibus), która wprowadza zmiany w relacjach z konsumentami.
W programie:
🔴 nowe obowiązki dotyczące informowania o cenach towarów i usług,
🔴 kwestie wystawiania opinii o produktach,
🔴 jakie informacje powinny znaleźć się na internetowej platformie handlowej przy plasowaniu oferty,
🔴 uznanie „dual quality” za nieuczciwą praktykę rynkową,
🔴 zapłatę danymi osobowymi za usługi cyfrowe lub treści cyfrowe niedostarczone na nośniku materialnym.
Link do zapisów: https://affre.pl/wydarzenia/legal-afternoon/