Affe Company Logo

Poradnik o przewadze kontraktowej

Za kilka tygodni zacznie obowiązywać całkowicie nowa ustawa z 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (w dniu zamykania numeru czeka na publikację w Dzienniku Ustaw), która zastąpi dotychczasową ustawę o tej samej nazwie.

Już dziś powinni przyjrzeć się jej w zasadzie wszyscy przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Nowy akt prawny rozszerza bowiem krąg podmiotów objętych oddziaływaniem ustawy – to m.in. efekt zmian w definicji przewagi kontraktowej. W konsekwencji nowym regulacjom mogą podlegać nie tylko wielkie sieci sklepów, lecz także sieci stacji paliw czy sklepów sportowych, które mają w ofercie produkty spożywcze (np. batoniki), jak również lokalne sieci sklepów kupujące produkty od drobnych rolników lub niewielkich przetwórni.

Dla tych, którzy już do tej pory byli objęci przepisami, istotne może być to, że zmienia się też zakres produktów objętych oddziaływaniem oraz katalog praktyk zakazanych – będzie po zmianach szerszy niż w dotychczasowej polskiej ustawie. Problemem dla przedsiębiorców jest niewątpliwie to, że ustawodawca dał przedsiębiorcom niewiele czasu na przygotowania – nowy akt prawny wejdzie w życie dwa tygodnie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. A zatem już teraz warto przeanalizować zmiany i dostosować do nich treść zawieranych umów z kontrahentami.

Zespół prawa konkurencji naszej kancelarii w składzie: adw. Joanna Affre, r.pr. Przemysław Rybicki, r.pr. Dagmara Cieniawska, r.pr. Rafał Czerwiec, apl. adw. Jakub Sadurski, apl. adw. Mateusz Restel oraz Konrad Biskup – przygotował kompleksowy poradnik dotyczący nowej ustawy o przewadze kontraktowej opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Poradnik w wersji online: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8302106,nowa-ustawa-o-przewadze-kontraktowej-szerszy-krag-podmiotow-obowiazanych-i-wiecej-zakazanych-praktyk.html

Tematowi przewagi kontraktowej i temu jaki wpływ na przedsiębiorców z branży FMCG będzie miała nowa ustawa, poświęciliśmy nasz ostatni webinar. Nagranie ze szkolenia znajdziesz na naszym kanale na YouTube.