Zmiany w dyrektywie CSDDD – mniej obowiązków ESG dla przedsiębiorstw?
3 kwietnia 2025 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie projektu nowelizacji dyrektywy 2022/0051 (COD), znanej jako CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive). Propozycja zmian oznacza istotne złagodzenie wymogów w zakresie należytej staranności i sprawozdawczości ESG dla wielu przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej.
Czytaj dalejPrawo konkurencji w zglobalizowanej Europie. Czy TSUE rozstrzygnie wątpliwości?
Czytaj daleje-Doręczenia: najczęstsze pytania
Czy usługa e-Doręczeń kosztuje? I co się stanie z ePUAP-em? Czy jedna skrzynka e-Doręczeń może być połączona z kilkoma adresami e-mail w firmie? Zobacz Q&A inspirowane pytaniami naszych klientów.
Czytaj dalejMniej decyzji, ale wyższe kary – czy UOKiK przyjął nową strategię?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował niedawno podsumowanie działań za 2024 rok. Wynika z niego, że kontrola nad przedsiębiorcami staje się coraz bardziej intensywna.
Czytaj dalejNowe kary za ukrywanie informacji podczas kontroli UOKiK
Prezes UOKiK poinformował o nałożeniu kar finansowych na przedsiębiorców oraz osoby zarządzające za nieprzekazanie wymaganych danych i informacji w trakcie prowadzonych postępowań.
Czytaj dalejUOKiK sprawdzi, czy scoring kredytowy narusza interesy konsumentów
Podejrzenia dotyczą możliwej antykonkurencyjnej współpracy między instytucjami finansowymi, która może negatywnie wpływać na dostępność kredytów.
Czytaj dalejTSUE: odmowa interoperacyjności przez Google narusza zasady konkurencji
5 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, w którym uznał, że odmowa przez Google zapewnienia interoperacyjności swojej platformy Android Auto z aplikacją JuicePass, opracowaną przez włoską firmę Enel, stanowi nadużycie pozycji dominującej na rynku.
Czytaj dalejOdpowiedzialność spółki matki za naruszenia prawa konkurencji przez spółkę zależną (wyrok TSUE)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że spółki matki mogą ponosić odpowiedzialność przed sądami w swoim kraju za działania antykonkurencyjne swoich zagranicznych spółek zależnych.
Czytaj dalejKary pieniężne za greenwashing – pierwsze decyzje
Włoski organ ochrony konsumentów poinformował, że nałożył na przedsiębiorców z branży transportowej karę w łącznej wysokości 8 milionów euro. Powodem był greenwashing.
Czytaj dalejKoncentracje poniżej progów pod lupą organów antymonopolowych
Belgijski odpowiednik UOKiK zdecydował się zbadać fuzję producentów mąki, mimo że nie podlegała ona standardowej kontroli koncentracji. Czy precedensowe orzeczenie Towercast wciąż wpływa na regulacje antymonopolowe w Europie?
Czytaj dalej