Coraz bardziej precyzyjne strzały. Co wynika ze sprawozdania prezesa UOKIK?
Wyższe kary i większy nacisk na ochronę konkurencji – sprawozdanie prezesa UOKiK za 2024 r. pokazuje nowy kierunek w działaniach urzędu.
Czytaj dalejABC kontroli i przeszukań prezesa UOKiK
Kiedy urzędnicy UOKiK pukają do drzwi, warto znać swoje prawa i obowiązki. Dla organu antymonopolowego przeszukania to atrakcyjny sposób na pozyskanie dowodów potencjalnych naruszeń prawa konkurencji. Dla nieprzygotowanych firm – często stres i niepokój.
Czytaj dalejPrzeszukania Prezesa UOKiK: poradnik
Tylko w 2024 r. prezes UOKiK nałożył ponad 650 mln zł kar za porozumienia ograniczające konkurencję. By zdobyć dowody w takich sprawach, urząd coraz częściej korzysta z instytucji przeszukania
Czytaj dalejOrganizacja półek a prawo konkurencji — ważny sygnał z belgijskiego rynku
Belgijski Urząd Ochrony Konkurencji (BCA) nałożył kary finansowe o łącznej wysokości 11,3 mln euro na trzy spółki z branży farmaceutycznej: Johnson & Johnson Consumer, Boehringer Ingelheim oraz Haleon. Powodem była wieloletnia praktyka ograniczania konkurencji w ramach porozumień dotyczących zarządzania kategoriami produktów. Czym są porozumienia o zarządzaniu kategoriami produktów? W ramach takich porozumień dystrybutor powierza określonemu […]
Czytaj dalejNowe wymogi dla smartfonów: rozporządzenie 2023/1670
Od czerwca 2025 r. producenci urządzeń mobilnych muszą spełniać konkretne standardy trwałości i naprawialności. Unia Europejska od kilku lat intensywnie rozwija regulacje wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym. Po przepisach dotyczących pralek, suszarek, zmywarek, odkurzaczy czy hulajnóg elektrycznych, przyszedł czas na smartfony. Od 20 czerwca 2025 r. producenci telefonów komórkowych będą musieli spełniać nowe, precyzyjnie określone […]
Czytaj dalejZmiany w dyrektywie CSDDD – mniej obowiązków ESG dla przedsiębiorstw?
3 kwietnia 2025 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie projektu nowelizacji dyrektywy 2022/0051 (COD), znanej jako CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive). Propozycja zmian oznacza istotne złagodzenie wymogów w zakresie należytej staranności i sprawozdawczości ESG dla wielu przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej.
Czytaj dalejPrawo konkurencji w zglobalizowanej Europie. Czy TSUE rozstrzygnie wątpliwości?
Czytaj daleje-Doręczenia: najczęstsze pytania
Czy usługa e-Doręczeń kosztuje? I co się stanie z ePUAP-em? Czy jedna skrzynka e-Doręczeń może być połączona z kilkoma adresami e-mail w firmie? Zobacz Q&A inspirowane pytaniami naszych klientów.
Czytaj dalejMniej decyzji, ale wyższe kary – czy UOKiK przyjął nową strategię?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował niedawno podsumowanie działań za 2024 rok. Wynika z niego, że kontrola nad przedsiębiorcami staje się coraz bardziej intensywna.
Czytaj dalejNowe kary za ukrywanie informacji podczas kontroli UOKiK
Prezes UOKiK poinformował o nałożeniu kar finansowych na przedsiębiorców oraz osoby zarządzające za nieprzekazanie wymaganych danych i informacji w trakcie prowadzonych postępowań.
Czytaj dalejUOKiK sprawdzi, czy scoring kredytowy narusza interesy konsumentów
Podejrzenia dotyczą możliwej antykonkurencyjnej współpracy między instytucjami finansowymi, która może negatywnie wpływać na dostępność kredytów.
Czytaj dalejTSUE: odmowa interoperacyjności przez Google narusza zasady konkurencji
5 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, w którym uznał, że odmowa przez Google zapewnienia interoperacyjności swojej platformy Android Auto z aplikacją JuicePass, opracowaną przez włoską firmę Enel, stanowi nadużycie pozycji dominującej na rynku.
Czytaj dalejOdpowiedzialność spółki matki za naruszenia prawa konkurencji przez spółkę zależną (wyrok TSUE)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że spółki matki mogą ponosić odpowiedzialność przed sądami w swoim kraju za działania antykonkurencyjne swoich zagranicznych spółek zależnych.
Czytaj dalej